2 дни в Истанбул или “Истанбул – програма Максимум”
Какво да видим в Истанбул?
Ако искате да видите максумума от
Истанбул, ще бъде добре сами да си направите програма и да не разчитате
на екскурзоводите или програмата на фирмата, с която сте тръгнали. В
никакъв случай два дни няма да ви стигнат да видите всичко в този
космополитен град, простиращ се на площ от 5 196 кв.км , разположен на
два континента, побрал 17 милиона жители,
“Истанбул не е за един дъх. Не е. Как би могло?
Това не е само Истанбул. Това е още Цариград, Константинопол, Византион. Това е бляскав, великолепен образ на кажи-речи цялата История”. ~ Теодора Ан Миткова
Това ще ви спести не само средства, ами и много време, което ще превърнете в незабравими впечатления и спомени.В тази статия ще споделя моя опит с вас, за да послужи на всеки, който е тръгнал към този прекрасен град. Без да искам и познавам града и за наш късмет, направих една изключителна програма, чрез която само за два дни успяхме да видим всичко най-впечатляващо без никакъв опит, екскурзовод или напътствия.
Намерих един много интересен сайт пътеводител, писан от местен гражданин. По него записах всички забележителности, както и работното време на всяка една от тях. За наш късмет успях да ги наредя точно така, че да нямаме и секунда изгубена в чакане по опашки за билети или връщане напред назад по маршрута.
Много е важно в двата поредни дни да видите първо дворците – във всеки ден по един дворец, като започнете от него още рано сутринта и след тях всичко останало, защото пред Топ Капи опашката стига до един километър от групи с екскурзоводи и чакането за билети може да се окаже и повече от два часа, които ще бъдат едно изгубено време. Същото е и положението пред Долма Бахче – вторият дворец. Освен това, когато влезете първи, с първия много малък поток от хора, пред вас ще се открие цялата красота на празна градина. Представете си тази градина с 500 човека.
До всички забележителности в града има превоз – Трамваят минава през цялата европейска част, така че единственото, което ви трябва са жетончета за трамвая, които се продават по самите спирки от автомати, за които е добре да имате монети – в по-добрия случай. Има две линии – синя и червена. На всеки трамвай е написано отпред на кабинката до кой район се движи. Хотелите в които настаняват обикновено се намират в Лалели – търговски район. Ориентир е университета и джамията в района. Ако вземете червения трамвай – то след една спирка на Гранд Базар – Капалъ Черши ще трябва да слезнете и да пресечете линията и вземете синия трамвай, затова най-лесно е да ползвате синия. Не е нужен втори билет, ако искате да се прехвърлите от едната на другата линия в една посока. Всяка спирка се съобщава по микрофон, така че няма да е трудно да се ориентирате.
СПИРКИ на трамвая посока от влизането в града към центъра и последна спирка Долма Бахче – двореца /Кабаташ/
ЛАЛЕЛИ Юнивърсити, БЕЯЗИТ – Капълъ Черши – базарът, ЧЕМБЕРЛИТАШ, СУЛТАНАХМЕТ – площадът с многото забележителности, ГЮЛХАНЕ – Археологичести музей, СИРКЕЧИ, ЕМИНЬОНЮ – пазарът на подправките, КАРАКЬОЙ – Галата кула, ТОПАНЕ, ФИНДИКЛИ, КАБАТАШ – Долма Бахче двореца.
Блъсканицата в трамвая е нещо съвсем обичайно, така че не се изненадвайте.
Не си купувайте от България пътеводители и карти, освен ако не ви трябва допълнителна информация за ресторанти, кафенета, сладкарници и клубове. Пред двореца ТопКапи, на входа, продават колкото искате такива. 10 турски лири е една карта на града, която ще ви е напълно достатъчна за престоя, пък и повече от ясна.
Истанбул – Програма Максимум ©
ДЕН 1
Повечето забележителности са съсредоточени на едно място, така че първите, които ще видите се намират на площад Султан Ахмед.
Тъй като ние се намирахме в квартал Лалели, хванахме трамвая за две спирки. Всеки трамвай ви върши работа, без значение дали е синия или червения.
Дворецът ТопКапъ
Работно време: 9:00 – 17:00, почивен ден: вторник
Вход 20 турски лири
„Дворецът на портите топове“, построен от Фатих Султан Мехмет през 1460-1478 г. наречен на една близка порта е главният дворец, седалището на администрацията на Османската империя от 1465 до 1853 година. Намира се между Златния рог и Мраморно море и има великолепен изглед към Босфора. Дворецът е пълен с примери от османската архитектура и притежава голяма колекция от порцелани, одежди, оръжия, щитове, брони, османски миниатюри, ислямски ръкописи, портрети и стенни украшения.
Рано сутринта в 8:30 трябва да пристигнете на площад Султан Ахмед.
Като застанете с гръб към спирката и тръгнете по стената на Света София, която следва да ви се пада от ляво, посока морето, стигате до Двореца ТопКапъ. Отварят в 9:00 часа, така че е възможно да има вече някаква опашка. Тя бързо минава, тъй като има няколко каси, които обслужват посетителите. В началото от лявата страна на алеята ще видите църквата Света Ирина, била някога православна църква, а днес превърната в музей. За съжаление не винаги отворена за посещения.
Преценете колко часа да отделите на двореца, тъй като има какво да се види. Сараят състоящ се от много сгради е разделен на 4 двора.
Съветът ми е първо да разгледате харема, за който входът се заплаща отделно, а след това да тръгнете по различните стаи и парка. Ако успеете да разгледате всичко това за около час и половина максимум два – ще имате време и за всичко останало, така че не предвиждайте половин ден само за тази забележителност :)
Накрая ще стигнете до страхотна тераса кафе-ресторант надвиснала над морето, на която, ако имате желание, можете да изпиете по едно кафе експресо :) Експресото в Турция се намира изключително рядко и специално на терасата на двореца струва 9 турски лири. За сравнение – един дюнер е 5-6 лири, една кола е 5-6 лири. Храната и напитките изобщо не са евтини, ресторантите са скъпи. Най-евтини са гевреците, но пък са и вкусни :) За предпочитане е да се храните в малките улични закусвални, които имат витрини обсипани с готвена храна – ориз, пълнени чушки, мусака… и още всякакви вкусотии. Да не говорим за сладките неща… :) Кафе експресо предлагат за 5 турски лири във повечето кафенета на площада. Кафене Сибил точно на стената на на Света София отвън не е лошо.
След като излезете от двореца, следващото , което трябва да видите е Света София, Синята Джамия и Цистерните.
Подредете в този ред: Синята джамия /тъй като в 12:30 затваря за молитви, Света София – за да не се натрупа много опашка отпред и накрая цистерните – Йеребетан, които са точно срещу Света София.
Работно време 09.00 – 17.30
Вход 10 турски лири
Цистерна на базиликата – най-голямото покрито водохранилище за питейна вода в Истанбул измежду открити до няколкостотин в града, приличащо на дворец. Едно от имената, с което цистерните се назовават е “Потъналият палат”, построена от император Юстиниян (527-565) и възстановявана два през 18-ти и един път през 19-ти век.
За мен това беше най-интересната забележителност, не зная защо, но се влюбих в това подземие. Има нещо мистериозно и загадъчно в него или може би защото е свързано с толкова легенди, а мен приказките винаги са ме привличали.
Йеребетан се намира точно срещу Света София, на връщане от двореца пак минавате покрай нея, подминавате входа, пресичате улицата и се озовавате пред Йеребетан
Входът е 10 турски лири.
Дължината на цистерната е 140 метра, широчина 70 метра. До нея водят 55 каменни стъпала. Има 336 колони, всяка от които по 9 метра.
Цестерната е разположена върху 9.800 квадратни метра земя и има капацитет да съхранява 100 000 литра вода. Най-впечатляващото са двете глави на Медузите, използвани за основа на две от колоните, датиращи от римския период. Не се знае откъде са дошли. Изследователите вярват, че са донесени с цел да бъдат единствено основа на колоните, но това мнение, не е било достатъчно задоволително и разбира се както всяко мистично и загадъчно място и това има своята легенда :)
Според една от легендите Медуза е една от трите Горгони – женски чудовища от подземния свят. От трите сестри (Стено, Евриала и Медуза), Медуза била тази, която имала силата да превръща хората, в камък, когато я погледнели.
Според друга легенда, големи снимки и статуи на Горгона били използвани в този период за защита на важни и специални места и поради тази причина статуите били поставени в цистерната.
Третата и моя най-любима легенда разказва, че Горгона била изключителна красавица с прекрасни черни очи, дълга коса и съблазнително тяло…. И била влюбена в Персий, синът на Зевс. Междувременно Атина също била влюбена в него и много завиждала на Горгона за красотата. Тя превърнала косите на Медуза в змии и от този момент нататък, когото и да погледнела Медуза, го превръщала в камък.
По-късно Персей отрязва главата на Медуза, взима силата й и успява да победи много врагове. Според тази легенда, главата на Медуза била забита на кол и поставена в земята наопаки, така че хората да не могат да я гледат в очите и да се превръщат в камък.
А според друга легенда, Медуза видяла себе си в огледалото и само се превърнала в камък….
Главите на медузите се намират накрая на цистерната, точно до изхода.
Другото интересно място в цистерната е така нареченият “Кладенец на желанията” - колоната, която има дупка за намисляне на желание :) Тя се намира някъде на средата на пътя, в ляво от вас и трябва да внимавате да не я пропуснете. Поставяте палеца си в дупката на колоната, намисляте си желание и правите пълен кръг с него, след което хвърляте монетка във водата :)
Разбира веднага след Йеребетан, следва да видите
Света София
работно време от 9:30 до 16:30, почивен ден: понеделник
Вход 20 турски лири
Построена, за да съживи славата на Рим, над 8 пъти по-голяма от централния корт на Уимбълдън, „Света София“ – най-славната църква в историята на византийската империя, е служила дълго време като християнска катедрала, а по-късно след завладяването на града от турците, през 1453 г. е превърната в главна джамия на Константинопол, като са построени четири минарета и са заличени иконописите във вътрешността й (според исляма, в храмовете не може да има образи на хора).
Първоначално построена през 360 г., църквата е разрушавана на 2 пъти при обществени безредици, като съвременната сграда е построена през 532-537 г. при император Юстиниан I по проект на Исидор от Милет и Антимий от Трал, които въпреки, че не са били архитекти са били убедени, че ще успеят да построят най-славната църква в историята на Римската империя. Планът бил прост: огромно централно пространство - квадрат със страна 31 метра, очертано от 4 масивни арки, които да поддържат цялата структура. Отстрани серия от коридори, а отгоре величествен купол. Амбицициозен проект изискващ гениални решения за своето изпълнение. Впечатляващо инженерно постижение за времето си, „Света София“ в продължение на хилядолетие, до построяването на Севилската катедрала през 1520 г., е най-голямата църква в света.
През 1934 г. Кемал Ататюрк взима решение да обяви Света София за музей.
Разкрити са някои от християнските иконописи, но са запазени и ислямските надписи.
“Слава тебе Господи, че ми позволи да завърша това дело. Соломоне, аз те надминах!”
~ Юстиниян
Гледайте филма на National Geographic за Света София с превод на български
След Света София, се насочете към Джамията „Султан Ахмед или известна още като
Синята джамия
Работно време 9:00-17:00
Вход 20 турски лири
Още едно от местата, които изключително ме впечатли…
Намира се точно срещу Света София на площада, като минете през градинката. Няма как да не я забележите със 6-те й впечатляващи минарета. Основното и предназначение е провеждане на молитвени церемонии. От 12:30 до 14:30 е затворена за молитви.
Дължи прякора си на повече от 20 000 декоративни сини, зелени и бели порцеланови плочки донесени от Изник, използвани за украса на вътрешните й стени. Построена е от архитекта Седефкяр Мехмед ага по заповед на султан Ахмед I между 1609 и 1616 година. Джамията Султан Ахмед е първата джамия в Османската империя, която има 6 минарета. Мехмед-ага трябвало да построи джамията с пет минарета, но поради дребна грешка, той я построява със 6. Султанът му казал тя да бъде със златни минарета, но архитектът – вместо “алтън” (злато), чул “алтъ” (шест). Той завършил джамията за 7 г. Това, обаче било обявено за светотаство от имамът в Мека, тъй като нито една джамия по света не можела да се равнява със Свещената джамия – Масджид ал-Харам (в превод от арабски – Забранената джамия) – главният мюсюлмански храм и най-голям по размери в света, в чийто двор се намира Кааба – древен храм, около който е построена джамията. В източния ъгъл на Кааба е вграден „Черният камък“, за който се предполага, че е остатък от метеорит. Според мюсюлманите той е изпратен от Бог на Земята…
При вида на завършения величествен храм, султанът не посмял да накаже архитекта, но го изпратил в Мека да построи още 1 минаре на джамията ал-Харам, от която според корана не бивало да има по-голяма. 400 г. по-късно Синята джамия продължава да е едно от архитектурните чудеса на света. Носят се слухове, че само една от уникалните сини плочки се
търгува на черния пазар между 5 и 50 хиляди долара.
Забележителностите на площада
Те нямат работно време и винаги са там, затова за тях няма нужда да бързате.
Площадът “Хиподрум” – Намира се пред Синята джамия. Познат е още като “Площада на конете”, защото е използван главно за надбягвания с коне след завладяването на Константинопол.
Тук се намират още: Египетският обелиск, Змиевидната колона, Колоната на Константин и Фонтанът на Вилхелм ІІ.
Египетския обелиск или Обелискът на Теодосий е най-древният паметник, както на Хиподрума, така и в Истанбул. Обелискът е издигнат през ХV в. от Фараон ІІІ в чест на победата в Месопотамия.
Византийския император Теодосий І заповядва Обелискът да бъде пренесен през 390 г. от Египетския храм на Аполон ( гр. Карнак, обл. Луксор ).
В центъра на Хиподрума се намира и Обелискът на Константин, наречен още Плетена каменна колона. Построена е през Х в. по заповед на император Константин Порфироген в чест на дядо му Василий І. Висок е 32 м. Оригиналните медни покрития са били снети при латинско нашествие ( ХІІІ в. ) и превърнати в монети.
Змийската колона
През 326 г. е пренесена по нареждане на император Константин Велики от храма на Аполон в Делфи / Гърция /. Тя е символ на победата на гръцките градове-държави над персите при Палатея. Според преданието телата на трите преплетени змии били направени от щитовете на персийските войници загинали в битките.
Фонтанът на Вилхелм ІІ (1898 г.) известен още като „немският фонтан“ е построен през 1898г. По време на второто си пътешествие в Изтока, немският император Вилхелм ІІ, е останал силно впечатлен от гостоприемството на Истанбул. Връщайки се в родината си, изготвил проекта на този изящен фонтан и го подарил на Истанбул.
Когато приключите със всички тези забележителности, най-вероятно ще е между 16 и 18:00 часа, зависи по колко време отделяте на всяка.
Имате две възможности в зависимост от часа и сезона:
Да се приберете за един час почивка и да излезете пак или просто да продължите след кратка кафе пауза или хапване. Съветвам ви да вечеряте на търговската улица, защото там има изключително голям избор от места за хранене, като най-евтино и вкусно от евтините неща са малките закусвални с витрини обсипани със сготвена храна. На търговската улица има поне 7-8 такива.
Като приключите със всичко по горе, следва да е някъде 12:30 – 13:00 часа.
Тук можете да седнете някъде да обядвате и в 14:00 да продължите или с разходка с корабче по Босфора 2 часа или да видите археологическия музей – 1 час.
Археологическия музей се намира точно до Света София на същия тротоар, а пък за да стигнете до Босфора, от Султан Ахмед – площада на който се намирате е необходимо да хванете трамвайчето /синьото/ и да слезнете на Еминьоню – /там се намира и пазара на подправките/.
Ако успеете да видите и Босфора в първия ден, след като слезнете от корабчето, минете по моста Галата – отгоре или отдолу /където има ресторантчета/ и насреща ще видите стръмна улица, както и част от кулата, към която трябва да се насочите. Най-доброто посещение за кулата е привечер, когато слънцето залязва, защото гледката е невероятна.
Улицата е доста стръмна. Вървите право напред по нея и ще стигнете до кулата, щом я изкачите :)
Кулата Галата
В случай, че идвате от хотела и не искате да минете по моста Галата /400 метра – 10 минути/ пеша, то до нея се стига отново с трамвая, като следва да слезете на спирката след моста Галата (Karakoy – Galata tower)
Работно време 9:00 – 20:00
Вход – 10 турски лири
Кулата Галата предоставя най-невероятната гледка към Босфора. Ако искате да направите спиращи дъха снимки, това е мястото.
Наричана още Кулата на Христос и разположена в близост до площад „Таксим“, в северната част на залива Златен рог, Кулата е запазила автентичния си вид още от 15 век, когато е била изградена от камък. Историята разказва, че първоначално е била дървена и използвана години наред като мелница и склад за брашно. Висока е 66,90 м. заедно с конусовидния цилиндър отгоре. В миналото е била най – високата постройка в града. Горните 3 етажа се използват за ресторант, рецепция и кафе-бар. На последния етаж има тераса с неописуема гледка над Истанбул. До терасата на кулата може да се стигне по стълба, чийто стъпала са 143 на брой или с асансьор.
Още интересна информация
Опашка за билети винаги има, така че си отделете поне 20 минути за чакане.
След посещението на кулата, спокойно можете да се разходите по главната търговска улица „Истиклал“ и да се повозите на стария трамвай наричан “Трамваят на носталгията”. Улицата отдясно на кулата води към търговската улица.
Ние прекосихме цялата улица пеша, стигайки до площад Тексим, след което се върнахме обратно с трамвая, което е едно много интересно преживяване.Улицата е толкова оживена, че без значение колко е часа или какъв сезон е, ще се сблъскате безспорно с тълпи от хора. Ще бъдете очаровани от множеството магазини, кафенета, и романтични ресторантчета сгушени н малките улички наоколо, които пресичат главната улица.
Ако успеете да намерите пряката, която води към хотел Pera Palace или помолите някой да ви упъти, непременно отидете да го видите. От кулата се хваща лявата улица и малко по-напред вече ще трябва да попитате или да се ориентирате по картата. Или от търговската улица се минава през един безистен и се излиза право на хотела…но това е трудно за обяснение, по-лесно ще е да попитате.
Pera Palace
Построен през 1892 година, като последна спирка на известния Ориент Екпрес, той се намира на хълма Пера от който ще се насладите на невероятната гледка, където Златният рог се влива в Босфора.
Интересно е, че в Пера Палас се намира първият електрически асансьор в Истанбул и вторият в Европа, след този на Айфеловата кула и представлява изключителна комбинация от ковано желязо, злато и дърво на фона на 6 метровите стени от коралов мрамор във фоайето.
Агата Кристи е посетила Пера Палас много пъти между 1926 и 1932 година. Смята се, че един от нейните бестселъри, “Убийство в Ориент Експрес” е написан именно в стая 411 в хотела. Днес тази стая е преименувана на „Стаята на Агата Кристи“. Ако стаята не е заета в момента и момчетата ви харесат, можете да помолите да ви пуснат да я посетите :)
Други известни гости на Пера Палас са били: Грета Гарбо, Рита Хейуърт, Алфред Хичкок, Кемал Ататюрк, цар Николай Втори, членове на семейство Кенеди, крал Едуард VIII, както и знaменитата шпионка Мата Хари (Margaretha Zelle).
Още информация за Pera Palace
Стая 411
Ресторанти с гледка над града
След като минете по цялата търговска улица, стигате до площад Таксим, където ще видите и републиканския паметник Cumhuriyet Anıtı, построен през 1928г. – по случай създаването на Турската република.
От тук можете да хванете Трамвая на носталгията и да се върнете обратно по цялата улица. Самото изживяване няма друго подобно. Трамваят се движи през и върху хората :))) На много пъти имах чувството, че някой човек ще иде зян :))
Като слезете от него, минете отново покрай кулата Галата и стигнете долу до спирката на трамвая, или можете да минете пеша по моста Галата /ако на идване не сте го минали/ или направо да се качите на трамвая, ако вече сте много уморени. Разходката по моста, можете да оставите и за следващия ден, зависи как се справяте с времето.
За да се приберете от площад Таксим има два начина – единият е трамвайчето и трамваят, а другият е да хванете автобус, на който има табела за Аксарай и да изживеете истински ролербусер :))) Возенето на градски автобус може да бъде истинско адреналиново преживяване…няма друго такова шофиране…дръжте се мнооооого здраво :) Рязкото навлизане с пълна газ от крайна лява в крайна дясна лента измежду хилядите останали коли, не е за изпускане :))
Слизането е на спирка Аксарай, където вече следва да си хванете трамвая за 2-3 спирки до Лалели.
Мостът Галата
наричан още Златният рог е дълъг 465 метра. На долния си етаж има няколко магазинчета, заведения за хранене, и кафенета. От него се открива невероятна гледка към Босфора, както и към прочутият въжен красиво осветен мост на Ататюрк, който ще имате прекрасна възможност да видите на следващия ден :)
По целия мост има рибари, които стоят почти денонощно и мирише на риба. Абсурдно е да се опреш на перилата или да си подпреш там апарата, защото всичко е намазано в риба :)))
Сега, когато сте останали вече без никакви сили …можете да се приберете спокойно в хотела и да поспите до 7:00 на другия ден :) Със сигурност няма да си чувствате краката вече…
ДЕН 2
Дворецът Долмабахче Сарай
Работно време от 09:00 до 15:00ч, почивни дни: понеделник и четвъртък
Долмабахче означава “запълнена градина” - малкото пристанище, което Султан Ахмед I затрупал, за да построи великолепния си дворец… или според мен – дворецът на приказките.
Разположен на площ 110 000 кв.м., дворецът има 285 стаи и 43 зали, където се съхраняват 36 полюлея от бохемски, венециански, френски и британски кристал, 280 вази, 156 часовника, 58 кристални свещника, 4 500 кв. м. ръчно тъкани килими от вълна и коприна. За обзавеждането и украсата са използвани 14 тона злато и 40 тона сребро.
Стъкло не е използвано никъде в интериора, само кристал, като в централната зала се намира най-големият полилей в света с тегло 5.5 тона, изработен от 750 крушки, подарен от кралица Виктория. Едно от стълбищата също е от кристал.
Строителството е продължило малко над 13 години (1843-1856 г.).
Главното крило на дворецът е построено паралелно на морския бряг и се състои от три части: официална сграда, тронна зала и харем. По средата на двореца е разположена на по-високо равнище от останалите части и с много по-атрактивен вид залата за тържествени балове.
Както по-рано споменах, дворците винаги са първи :) затова следва да се отправите към Долма Бахче, отново достатъчно рано преди 9:00, за да успеете да си купите билет и да влезете още с първата група да разгледате. Трябва да хванете трамвая и да стигнете до последната спирка – Кабаташ (Dolmabahche Palace).
Индивидуалните посещения в двореца са забранени (както и снимането с фотоапарат), затова след като влезете и минете през парка (по-бързичко на този етап, после може да го разгледате) стигайки до главния вход, следва да се наредите на опашката за групата с англо говорящ екскурзовод. След като групата се събере и ви раздадат найлонови калцуни за обувките, ще влезете. Най-добре е да не сте последни в групата на стълбите, защото има вероятност да останете за втората група и тогава ще трябва да почакате доста. Ако добре си спомням, мисля че някъде около 20-30 човека е максималния брой на хората, които пускат в една група.
Като влезете вътре – Съветът ми е да се движите точно до екскурзовода и да сте първи, за да можете наистина да видите всичко. Ако пред вас има 20 човека, няма да можете да видите невероятната гледка, която се открива от стълбите и цялото пространство в уникалните приказни стаи. Това е една не лека задача, защото доста хора се опитват да се движат отпред, но ако си извоювате място веднъж или успявате по-бързо от другите да разгледате някоя стая, то ще можете бързичко да се връщате до екскурзовода, който спира на част от стаите за да разкаже дадена история. Също така – ако сте накрая на опашката – няма да можете да чуете абсолютно нищо, от това, което ще разкаже екскурзоводът. Това важи особено за първата голяма зала, в която ще се спрете и ще следва кратка беседа.
Изключително интересна е библиотеката, залата с прибори и сервизи и стаята на първата жена на султана, червената стая, розовата….
)
След като излезете от двореца, разгледайте харема, входът е 10 турски лири и се заплаща отделно. После разгледайте парка и… хванете трамвая и отидете на Златния Рог. Спирка Каракьой – Galata bridge, където бяхме снощи. От там на всеки час тръгват корабчета за
Разходка по Босфора
Не можете да изпуснете такова приключение :)
Таксата е 10 турски лири.
Корабчето минава покрай двореца Долмабахче, луксозни къщи известни от турските сериали, резиденции, хотели и забележителности разположени по Босфора. Ще видите:
Въженият мост на Ататюрк свързващ Европа с Азия
Босфорския мост е 4-ти по големина в Европа и 7-ми в света. Построен е в чест на 50-тата годишнина от основаването на Турската република. Извисява се на 64 метра над морето, като дължината му е 1560м, а широчината – 33.
Крепостта Румели Хисар
Една от малкото изцяло запазени крепости е крепостта Румели Хисар, разположена на европейския бряг на Босфора.
Построена през 1452 г. в най-тясната част на пролива, по заповед на султан Мехмед II Завоевателя, като аванпост на османската армия на европейския бряг с цел директна атака и превземане на Константинопол. Над 10 000 роби, в течение на четири месеца, се трудили над изграждането на крепостта. Османците отдавна имали подобна крепост на отсрещния бряг на протока, наречена „Анадолу Хисаръ” и с новата крепост искали да затворят Босфора, за да не позволят на византийската столица да получава продоволствена помощ от съюзните си генуезки колонии в Черно море.
Крепостта има общо 16 кули – 3 високи и 13 ниски, които ограждат отбранителното съоръжение.
Кулата на Девицата – Kiz Kulesi известна още като Кулата на Леандър
Построена от атинският генерал Алкивиад през 408 пр.Хр. за контрол на движението на корабите около Босфора. През 1100 сл. Хр. кулата е преустроена и разширена до крепост от император Алексий I Комнин. През вековете се е използвала за фар и кула за наблюдение на столицата, а сега е превърната в кафе и ресторант с невероятен изглед и по няколко пъти на ден до нея пристигат яхти. Има много и различни легенди, които се разказват за Кулата на Девицата…
Къщата от сериала Перла построена през 1853 година и се намира на азиатския бряг на Босфора, с входна такса от 50 евро. Това всъщност е лятната резиденция на Абуд Ефенди, купена от него в началото на XIX век. Вилата се простира на 1000 квадрата, без градината. Има 18 стаи, 2 зали, басейн, турска баня, сауна, закрит и открит паркинг.
След като приключите разходката с корабчето, можете да посетите двата най-големи и интересни пазара в Истанбул.
Имайте предвид, че работното време е не повече от до 18:00 часа, затова трябва добре да си планирате програмата за този ден още от сутринта и да не губите прекалено много време в ДолмаБахче.
Една спирка по натам /наобратно към Лалели/ се намира
Пазарът на подправките – Египетския пазар
Работно време от 9:30 до 16:30 ч. Почивен ден: Понеделник
Място, което непременно трябва да се види и едва ли има аналог с друг пазар :)
Сигурна съм, че няма да си тръгнете без да си купите нещо :))) Една сравнително малка кутия с локум, обаче, с най-различни видове, струва около 30 турски лири.
Ще имате най-големият избор от подправки, сушени плодове, ядки, зеленчуци, изкусно декорирани и вкусни локуми с най-различни цветове и вкусове.
Капалъ Чарши
Работно време 08:30 – 19:00ч. неделя – от 9:00
Капалъ чарши е любимо място на туристите и е най-големият закрит пазар в Турция, с над 5000 магазинчета. Повечето сувенири и турски лампи, наргилета, табли, възглавнички и прочие, са сравнително по-евтини в други магазинчета извън прословутия пазар. Ако умеете да се пазарите с търговците, е възможно да се сдобиете и с чудесни подаръци от Капалъ чарши на добра цена.
Когато съумеете да видите двата пазара, най-вероятно ще е вече към 19-20:00 часа.
Ако имате допълнителни средства можете да направите едно от следниет неща:
- Посещение на вечер на дервишите
- Посещение на традиционен турски ресторант с танцьорки
- Разходка по моста Галата, ако не сте успяли предната вечер
- Нощна обиколка на Истанбул с бусче – тръгват на определени часове от
площад Султан Ахмед. Бусчето минава през цялата европейска и азиатска
част, като минава по моста на “Ататюрк” над Босфора.Ето едно добро описание, което намерих за танцьорките:
“DANSÖZ – така се нарича танцьорката в турция. Самият танц символизира благодарноста отправена към бог от удовлетворената от своят живот жена. Този танц е предопределен за мъжа на танцуващата и има прелъстителен характер(според мен е някаква стара форма на сртиптиз,но това си е мое мнение)…
Танцьорките се обучават от детска възраст,за да придобият гъвкавоста,прелъстителните наченки в танца,дръзкият поглед,бавните грациозни движения,пищно да намекнат за женственноста си,да съчетаят всичко това в един танц,от който не можете да извърнете поглед до неговото завършване…” – ~ Seli
Котките…. Да, котките са нещо много интересно в Истанбул – навсякъде има изключигелно дружелюбни котки, сякаш са на почит в този град :)
Легенди за котките
Желязната църква Свети Стефан – беше затворена, така че не мога да кажа какво е работното време и дали са я отворили вече.
Археологическият музей на Истанбул
Работно време: 08:30 до 17:00 ч. почивен ден: понеделник
Съдържа богати колекции предмети на изкуството, египетски артефакти, гръцки статуи, облекло на султаните, турски фаянс.
Най-големият МОЛ в Европа и най-големия аквариум на Балканския полуостров – Turkuazoo, където можете да наблюдавате повече от 10 000 вида морски обитатели – там ще ви заведе автобусът с групата, на връщане към София и излизане от града. Ако желаете можете да разгледате мола, но аз лично предпочетох да видя рибите – които наистина са впечатляващи, а някои от тях и изключително забавни :)
Миниатюрк Парк
Паркът Миниатюрк е разположен в квартал Сютлютдже на брега на Златния рог. В парка има над 100 миниатюри в мащаб 1:25 на всички известни туристически места или държавни учреждения в Турция. В района на парка има още две интересни места: Музея на кристалите, където ще видите някои от известните сгради в Турция лазерно изгравирани в сърцевината на планински кристали и Музея на (бойната) славата – където е пресъздадена битката при пролива Дарданелите на Чанаккале.
Пистата за формула 1
намираща се в Азиатската част на града, на разстояние приблизително около 90 км от центъра на Истанбул. Трасето е разположено близо до летището в Азиатската част на Истанбул – Себиха Гьокчен.
Принцовите острови
Разположени на 19-28 км от Истанбул в югоизточната част на Мраморно море, архипелагът се състои от 4 големи населени острова и 5 по-малки и ненаселени.
4-те обитаеми острова са: Kinali( Къносан) – 1,3 кв. км; Burgaz – 1,5 кв. км; Heybeli (Седловидния остров) – 2,3 кв. км и Buyuk Ada ( Големият остров) – 5,4 кв. км.
За разглеждането му се предлагат велосипеди и файтони.
Варианти за програмата:
Най-хубаво би било ако имате на разположение три дни, за да можете да оставите лифта и мини парка за третия ден.
Просто си купете билети за автобус и си запазете хотел през booking.com – повечето хотели в Лалели са по 20-30 лв на вечер.
Така ще имате пълната свобода без да се съобразявате с никого и без да се налага да ходите и до Одрин, в който реално няма какво толкова да се види – да не говорим за пазара, който е много зле и няма какво да се купи от него. Истинският пазар е Капалъ Чарши.
Ден 1
9:00 – 12:30 Пристигане на площад Султан Ахмед и разгжлеждане на ТопКапи, Света София, Синята Джамия, Цистерната, паметници на площада.
12:30 – 13:30 – Археологически музей или обяд.
14:-15:00 – От археологически музей по тротоара и трамвайната линия – 15 минути стигане до Пазар на подправките – намира се на Еминьоню, където е и моста Галата, както и корабчетата за Босфора.
Разглеждане на пазара на подправките.
15:00 – 17:00 – Разходка с корабче по Босфора
17 :30 – 19:00 – Моста Галата, Кулата и кафе или вечеря.
19 – 22 – Разходка по главната улица, хотел Пера Палас, площад Таксим.
Ден 2
9:00 – 11:00 – С трамвая се стига до Кабаташ, където се намира Долма Бахче Палас.
Разглеждане на двореца и харема.
11:00 – 14:00 - Миниатюрк Парк – стига се с рейса от автогарата на Еминьоню – а до Еминьоню трябва да вземете трамвая от Кабаташ /двореца/.
14 – 17 – Лифт и кафе Пиер Лоти
17 – 20:00 – Капалъ Чарши
Друг по-лек вариант
Ден 1
9:00 – 12:30 Пристигане на площад Султан Ахмед и разгжлеждане на ТопКапи, Света София, Синята Джамия, Цистерната, паметници на площада.
12:30 – 13:30 – Археологически музей или обяд.
14:-15:00 – От археологически музей за по тротоара и трамвайната линия – 15 минути стигане до Пазар на подправките – намира се на Еминьоню, където е и моста Галата, както и корабчетата за Босфора.
Разглеждане на пазара на подправките.
15:00 – 17:00 – Почивка в хотела или турска баня – Турската баня е 60 лири. Ще трябва да попитате къде точно има такъв Спа комплекс.
17 :30 – 19:00 – Моста Галата, Кулата и кафе или вечеря.
19 – 22 – Разходка по главната улица, хотел Пера Палас, площад Таксим.
Ден 2
9:00 – 11:00 – С трамвая се стига до Кабаташ, където се намира Долма Бахче Палас.
Разглеждане на двореца и харема.
11:00 – 14:00 - Разходка с корабче по Босфора
14 – 17 – Миниатюрк
17 – 20:00 – Капалъ Чарши
Ако искате да посетите танци на Дервишите или Ориенталски танци, точно до Археологическия музей има малък туристически център, в който се продават билети. 50 лири е цената за дервишите, а 60 за ориенталска вечер. Същите брошури и билети има на средата на площада във вестникарските бутки.
Ако имате на разположение трети ден, то отидете до Принцовите острови и Азиатската част. Разгледайте църквата Хера и влахерната на Дева Мария – лифта и кафетно Пиер Лоти. За тях не мога да ви дам информация, защото жертвах единия ден заради аквариума, който не е чудо голямо и ако друг път сте виждали в друг европейски град такъв, то няма смисъл да ходите и на този.
В никакъв случай не се подлъгвайте да разглеждате музей на ледените фигури, който също се намира във форум Истанбул при аквариума, защото не си заслужава нито времето, нито парите.
Ако добре съумеете да организирате времето си, имате ясна представа какво да посетите и не губите време в лутане и питане, ще успеете да видите всичко. Затова написах и този гайд, за да ви послужи, като ориентир за едно кратко, но наситено с много шарени емоции пътуване.
Няма коментари:
Публикуване на коментар